מיצירות האמן

מזמור לדוד / אבקסיס רפאל

רוחב: 50 אורך: 35
מק"ט: 13474

הצייר רפאל אבקסיס נולד במרקש ב- 1953 ובגיל שלוש עלה עם הוריו לארץ. אבקסיס זכה בשנת 1988 במלגת שר החינוך לאמן הצעיר. בשנים 1986- 1991 ו- 2004 זכה בעיצוב של כרזות ליום העצמאות למדינת ישראל, הציג תערוכות רבות במוזיאונים וגלריות בארץ ובעולם.

עבודותיו של אבקסיס מאופיינות בצבעוניות ייחודית נועזת ומרגיעה, צבעוניות המתחברת אל הנשמה. בציורים יש חיבור המובן מאליו בין היקום העליון והתחתון, חיבור ברור בצבעוניות גולשת, ושאינה מתחמת עליון מול תחתון, אלא הכל אחד, סולמות, מים עליונים ותחתונים, ענני כבוד, מלאכים, מוטיבים יהודיים שהיו בבית המקדש, רצועות צבעוניות מרחפות המתחברות בניהן ומזכירות את רצועות התפילין.

מגזרות הנייר המשולבות בתוך הציורים ויוצרים הרמוניה וחיבור בין עבר להווה, מוטיבים צמחיים נודדים המבטאים את היהודי הנודד מהקרקע עד עולמות נשגבים, והכל ברצון האדם והרשות נתונה. הציורים מצויירים על נייר מיוחד בצבעי מים וגואש ובשילוב טכניקות ייחודיות לצייר.

בעשור האחרון רפאל אבקסיס ביחד עם ההוצאות לאור – יסוד עולם ירושלים ומשרד הביטחון הוציאו לאור את "ספריית היודאיקה" – ספרי קודש המעוטרים באיוריו ובציוריו של האמן.