ראובן רובין נולד בגאלאץ שברומניה למשפחה חסידית ענייה. הוא צייר מילדות והגיע לירושלים בשנת 1912 על מנת ללמוד ב'בצלאל'. ב-1913 המשיך לפריס, בירת האמנות. הוא לא אהב את השיטה שהייתה נהוגה בבצלאל, לכן עזב אחרי שנה אחת, ללמוד באקדמיה "אקול דה-בוזאר (בבוז ארט)

ב-1919 הגיע לצ'רנוביץ (בירת בוקובינה) ושהה שם עד 1920, אז נסע לארצות הברית. בתקופת זו, פרסם מספר יצירות שיריות ביידיש, בין היתר בכתב העת Libertatea (ברומנית: החירות), אך שיאו של המסע היה תערוכת יחיד בניו יורק ב-1922.

ב-1923 שב רובין לארץ ישראל חדור בתפיסה אמנותית ייחודית ובעל ידע בטכניקות של ציור שהכיר באמריקה. הוא היה מהבולטים באמני אסכולת ארץ ישראל שמרדו באסכולה ה'גלותית', לשיטתם, שנלמדה לכאורה בבצלאל. לימים היה בין הבולטים שבציירי הארץ בני הדור הראשון אשר ציורי הנוף שלו כמו גם ציורי הנוף האנושי של ערבים ויהודים, וותיקים וחדשים, משקפים במידה רבה את ההתלהבות הציונית של המפגש עם הארץ בתקופה המכוננת.

ב-1924 היה רובין הצייר הארצישראלי הראשון שהציג תערוכת יחיד של ציוריו במגדל דוד שבירושלים.

רובין נהג לחתום על ציוריו בשם "ראובן", צייר בסגנון גאה ואישי, וכמו ציירים אחרים בני דור החלוצים - יצר בסגנון ארצישראלי נקי וישיר. עם השנים המבע החומרי בציוריו הלך ופחת, והנושאים נעשו יותר ויותר רוחניים כביכול, אפופים בכעין עשן קסום או ערפל מואר. הוא הרבה לצייר את נופי הארץ, עצי הזית, ואת נופי ירושלים והגליל.

ראובן זכה בפרס דיזנגוף ב-1964, ובפרס ישראל ב-1973.

ב-1974 הוא נפטר, ונטמן בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב. קברו עוצב על ידי הפסל משה ציפר. ב-1983 נפתח שם בית ראובן המשמש כמוזיאון ליצירותיו.

יצירותיו נמצאות באוספים רבים ברחבי העולם.  

מיצירות האמן

חלום יעקב - שנות ה-20-30 / רובין ראובן
שנת היצירה: -
טכניקה ראשית:ציור
טכניקה משנית:רישום
אורך:40
רוחב:30
גובה:
גודל:S
הנאהבים / רובין ראובן
שנת היצירה: -
טכניקה ראשית:פסל
טכניקה משנית:ברונזה
אורך:
רוחב:43
גובה:46
גודל:S
קערת פירות ותותים - שנות ה-40 / רובין ראובן
שנת היצירה: -
טכניקה ראשית:ציור
טכניקה משנית:שמן על בד
אורך:50
רוחב:40
גובה:
גודל:M